Meno:  Heslo: 
Registrácia |  Zabudnuté heslo
Login ⇓
“ Aktívny život bez zápalov a infekcií močových ciest “
Urológ radí
Pýtajte sa
Časopis Helios
Žiadajte bezplatne

Ako používať katétre

Intermitentná katetrizácia v každodennom živote – postup

 

Pre mužov

Pred autokatetrizáciou sa vždy pokúste vymočiť prirodzene. Umyte si ruky mydlom. Stiahnite predkožku a umyte penis vodou. Spravidla stačí, ak tak urobíte dvakrát denne, ráno a večer.

Krok 1

Pripravte si katéter podľa návodu na použitie. Otvorte obal katétra na oboch koncoch, vylejte fyziologický roztok z obalu a uchopte katéter za obal, ako je to znázornené na obrázku.

Krok 2

Držte penis zdvihnutý smerom k bruchu, ale nestláčajte ho. Stláčanie by sťažovalo zavedenie katétra. Vytiahnite katéter z obalu. Opatrne a pomaly zasúvajte katéter do močovej rúry. Ak pocítite odpor pri zasúvaní katétra, dajte penis trochu nižšie a opatrne pokračujte, až kým nezačne vytekať moč. Aby ste predišli tomu, že moč začne tiecť skôr, ako budete pripravený, môžete ohnúť koniec katétra. Ak máte na katéter pripojené urinálne zberné vrecko, nie je to potrebné.

Krok 3

Keď pocítite, že katéter prechádza zvieračom, penis môžete nasmerovať na toaletu. Ak by sa vám zdal katéter pri zavádzaní trochu klzký, alternatívny spôsob je otvoriť vrecko zospodu, vypustiť vodu a držať katéter počas zavádzania do močovej rúry cez vrecko.

Krok 4

Keď moč prestane vytekať, katéter pomaly vytiahnite. Je dôležité, aby v mechúre nezostal žiadny moč. Preto skúste pohnúť spodnou časťou tela, aby sa dosiahlo úplné vyprázdnenie. Keď je katéter už takmer vytiahnutý, nahnite ho, aby moč vytiekol správnym spôsobom. Použitý katéter dajte späť do vrecka a zahoďte. Nakoniec si umyte ruky.

 

Pre ženy

Pred autokatetrizáciou sa vždy pokúste vymočiť prirodzene. Umyte si ruky mydlom.

Krok 1

Roztiahnite pysky ohanbia a umyte okolie ústia močovej rúry. Umývajte sa smerom ku konečníku, čím zabránite infikovaniu močového mechúra baktériami z konečníka. Spravidla stačí sa takto umývať dvakrát denne, ráno a večer.

Krok 2

Pripravte si katéter podľa návodu na použitie. Vytiahnite katéter z obalu, prípadne otvorte obal zospodu a vypustite vodu. Katéter môžete držať za obal vrecka.

Krok 3

Nájdite ústie močovej rúry a jemne zaveďte katéter, pokiaľ moč nezačne vytekať. Na začiatku možno bude pre vás výhodné používať zrkadielko, ktoré vám umožní sledovať, kam katéter zavádzate. Aby ste si bola istá, že moč nezačne tiecť skôr, ako budete pripravená, môžete ohnúť koniec katétra. Ak máte na katéter pripojené urinálne zberné vrecko, nie je to potrebné.

 

Krok 4

Ak moč prestal vytekať, katéter pomaly vytiahnite. Je dôležité, aby v mechúre nezostal žiadny moč. Preto skúste pohnúť spodnou časťou tela, aby sa dosiahlo úplné vyprázdnenie.

Katéter po použití zlikvidujte. Nesplachujte ho do toalety, ale dajte ho späť do vrecka a zahoďte. Nakoniec si umyte ruky.