Meno:  Heslo: 
Registrácia |  Zabudnuté heslo
Login ⇓
“ Aktívny život bez zápalov a infekcií močových ciest “
Urológ radí
Pýtajte sa
Časopis Helios
Žiadajte bezplatne

Čo je urodynamické vyšetrenie

URODYNAMICKÉ VYŠETRENIE - ČO VÁS ČAKÁ A AKO SA PRIPRAVIŤ

 


Kedy je potrebné urodynamické vyšetrenie?

Ak máte problémy s funkciou močových ciest (sťažené močenie, časté nutkanie na močenie, únik moču a pod.), je potrebné vyhľadať vášho urológa. Po urologickom vyšetrení vás urológ odošle na špecializované urodynamické vyšetrenie. Prosím, oznámte každú zmenu termínu vyšetrenia, ak vám termín nevyhovuje, pretože toto vyšetrenie je komplikované a časovo náročné.

 

Čo sa zistí urodynamickým vyšetrením?

Funkciou močových ciest je uskladňovanie a vyprázdňovanie moču v močovom mechúre. Pri poruche vznikajú rôzne príznaky, ktoré dokážeme potvrdiť urodynamickým vyšetrením. Zisťujeme aj príčinu zmenenej funkcie a volíme liečbu, ktorá príznaky zmierňuje alebo úplne odstraňuje. Vyžaduje to

vzájomnú spoluprácu a primerané množstvo informácií o vašom zdravotnom stave. Poskytnite vašu zdravotnú dokumentáciu, ktorá nám umožní lepšie posúdiť príčinu vašej choroby.

 

Aká je príprava na urodynamické vyšetrenie?

Špeciálna príprava nie je potrebná. Ráno pred vyšetrením sa vymočíte, vyprázdnite stolicu a potom budete prijímať väčší objem tekutín. Vydržte bez močenia aspoň 2 hodiny pred vyšetrením. Požadujeme, aby ste mali dostatočne naplnený močový mechúr, pretože budete močiť do špeciálneho prístroja. Ak užívate lieky alebo špeciálnu diétu, prosím informujte zdravotnú sestru alebo lekára.

 

Aké urodynamické vyšetrenia sa vykonávajú?

Rozlišujeme neinvazívne a invazívne urodynamické vyšetrenia. Pri neinvazívnych vyšetreniach nevkladáme do tela žiadne cievky. Vyšetrujeme váš prietok moču (uroflowmetria) v rôznych úpravách a plienkový test. Invazívne vyšetrenia vyžadujú zavedenie cievky do močovej rúry a konečníka,  lebo potrebujeme merať rôzne tlaky počas plnenia vášho močového mechúra (cystometria, tlakovo-prietokové merania a pod.). Snažte sa spolupracovať so zdravotnou sestrou a lekárom, ktorí vám pred urodynamickým vyšetrením všetko vysvetlia. Trvanie vyšetrenia sa mení, ale nepresahuje 45 - 60 min.

 

Aké ťažkosti sa vyskytujú po urodynamickom vyšetrení?

Pri neinvazívnych testoch sa nemusíte obávať žiadnych ťažkostí. Nežiaduce účinky po invazívnych testoch súvisia s lokálnym podráždením sliznice po zavedení cievky a plnení močového mechúra. Budete pozorovať mierne pálenie a rezanie v močovej rúre alebo stopy krvi v moči. Nemusíte sa obávať, pretože ťažkosti trvajú 1 - 2 dni po vyšetrení a vymiznú bez následkov. Preventívne budete dostávať 2 dni ochranné lieky proti bakteriálnej infekcii.

Prosím informujte nás o možnej alergii!

 

Ako treba postupovať po urodynamickom vyšetrení?

Po vyšetrení dostanete komplexnú správu o funkcii vašich dolných močových ciest. Súčasťou odporučenia bude ďalší liečebný postup, ktorý poskytnete vášmu ošetrujúcemu lekárovi alebo spádovému urológovi.

 

Koho sa treba opýtať na nové urodynamické vyšetrenie?

Kontaktujte vášho spádového urológa, aby vás odporučil na urodynamické vyšetrenie. Termín oznámte v spádovej urodynamickej ambulancii. Po kontrolnom vyšetrení lekár posúdi váš zdravotný stav a rozhodne o opakovaní urodynamického vyšetrenia.

 

 

Doc. MUDr. Ján Švihra, PhD.

Urodynamická ambulancia

Urologická klinika JLF UK a MFN

Kollárova 2, 036 59 Martin

Tel.: 043/ 4203 669