Meno:  Heslo: 
Registrácia |  Zabudnuté heslo
Login ⇓
“ Aktívny život bez zápalov a infekcií močových ciest “
Urológ radí
Pýtajte sa
Časopis Helios
Žiadajte bezplatne

Liečba

Presné posúdenie typu neurogénneho močového mechúra je kľúčové pre správnu liečbu. V zásade sa lieči porucha uskladňovania a vyprázdňovania moču, ktorú zapríčinili zmeny mechúra a zvierača. Ovplyvnenie mechúra a zvierača navodzuje alebo aspoň približuje normálny stav dolných močových ciest.

Ideálne je stanoviť mieru rizika pre horné močové cesty podľa tlaku a objemu močového mechúra. Najnebezpečnejší je miechový typ neurogénneho močového mechúra, pretože v mechúre je vysoký tlak a dochádza k nekontrolovateľným kŕčom zvierača. Cieľom liečby je zmeniť tento stav upokojením a roztiahnutím mechúra. Pri účinnej liečbe rastie objem mechúra a klesá tlak moču. Močový mechúr je možné ovplyvniť liekmi, ktoré upokojujú mechúr, ale je potrebné aj pravidelné prerušované cievkovanie. Čistá intermitentná autokatetrizácia (samocievkovanie) štyrikrát denne umožňuje znížiť zbytkový moč a upokojiť močový mechúr. Metóda je bezpečná a významne znižuje riziko postihnutia obličiek. Upravuje sa aj únik moču, pretože mechúr nie je neustále preplňovaný močom a zmierňuje sa dráždenie steny mechúra. Použitie protizápalovej liečby určí urológ podľa vyšetrenia moču, čo je jediná komplikácia tejto metódy. Naopak pacient má veľmi dobrú prognózu a výrazne nižšie riziko vzniku močových kamienkov a poškodenia obličiek.

Ak cievkovanie nie je možné, alebo sú zmeny na mechúre trvalé (zvraštenie mechúra, poškodená močová rúra) používajú sa chirurgické metódy náhrady močového mechúra s vývodom na brušnú stenu. Takéto riešenie je trvalé a obličky sú chránené pred kŕčmi močového mechúra.

Vyklepávanie (štartovanie mechúra) moču z mechúra je možné, len ak je objem a tlak močového mechúra bezpečný – nízky tlak a veľký objem mechúra. Pri malom objeme a vysokom tlaku sa táto metóda nesmie vykonávať, pretože hrozí vážne poškodenie obličiek. Tieto parametre možno určiť iba podľa urodynamického vyšetrenia.

Trvalé zavedenie cievky (permanentný katéter) je možné v prípadoch zlyhania ostatných metód. Nie je to ideálna cesta, a preto sa vyvíjajú nové metódy, ako znovu obnoviť a zväčšiť stratený objem močového mechúra.

Pri hygienickej úprave úniku moču sa využívajú aj zberné pomôcky – kondómová drenáž a iné spôsoby zberu moču. Neriešia únik moču, ale významne skvalitňujú život každého pacienta.

 

Aká je prognóza pacienta s neurogénnym močovým mechúrom?

 

Pri používaní správnych zásad pravidelného vyprázdňovania močového mechúra, pravidelného polročného sledovania v urologickej ambulancii, dodržiavania pitného režimu a pokynov urológa je prognóza priaznivá. Obličky sú veľmi citlivé na zmeny tlaku v dolných močových cestách. Optimálna liečba neurogénneho močového mechúra znamená zníženie tlaku a zväčšenie objemu močového mechúra.