Meno:  Heslo: 
Registrácia |  Zabudnuté heslo
Login ⇓
“ Aktívny život bez zápalov a infekcií močových ciest “
Urológ radí
Pýtajte sa
Časopis Helios
Žiadajte bezplatne

Praktické rady

Ako často by ste sa mali katetrizovať?

Je to individuálne a závisí to od príčiny katetrizácie. Počet cievkovaní za deň ovplyvňuje hlavne kapacita mechúra, tlak v mechúre a objem zvyškového moču (moč, ktorý zostane v mechúre po samovoľnom vymočení). Všetky tieto parametre sa nedajú pozorovať a môže ich odhaliť iba urológ. Preto je dôležité, aby ste sa vždy držali inštrukcií urológa. Pacienti sa snažia často samy určovať počet cievkovaní za deň, čo môže mať za následok zlyhanie metódy ČIK. Intermitentná katetrizácia sa považuje za liečbu neurogénnych porúch močenia, a preto je striktné dodržiavanie inštrukcií urológa nevyhnutné pre liečbu a minimalizovanie komplikácii. Je to podobné ako s užívaním a dávkovaním liekov. Štandardne sa pacienti cievkujú 4x denne, u detí to býva aj 5-7x za deň. Mnohí pacienti sa častého cievkovania boja s tým, že častým cievkovaním si môžu zaviesť infekciu. Tento názor pramení z nedostatku vedomostí. Je klinicky dokázané, že čím viac cievkovaní je za deň, tým menší je výskyt močových infekcií. Pre vznik infekcie je rozhodujúci zvyškový moč a čas (v hodinách), počas ktorého moč zostáva v mechúre a baktérie sa môžu rozmnožovať. Cievkovaním sa mechúr úplne vyčistí, zníži sa tlak a predchádza sa mnohým komplikáciám.

 

Aký katéter by ste mali použiť?

Ženy používajú 20 cm ženské katétre. Muži môžu použiť buď rovné katétre (Nelaton), alebo katétre so zahnutým koncom (Tieman), oba v dĺžke 40 cm. Sestra vám pomôže nájsť najvhodnejšiu hrúbku. Ženy zvyčajne používajú veľkosti 10 a 12, muži 12 a 14. Pre chlapcov sú určené chlapčenské katétre v dĺžke 30 cm, pre deti detské v dĺžke 20 cm. Veľkosti, napr. 10, 12, 14 označujú hrúbku katétra v jednotke Charrier (CH). Každá veľkosť má v urológii svoju farbu. Napr. katéter s veľkosťou 12 (CH12) má koncovku bielej farby, katéter 14 (CH14) má zelenú koncovku. Takto ľahko zistíte, či máte správnu veľkosť katétra.

 

Môže vás katetrizovať aj rodinný príslušník alebo ošetrovateľ?

Áno, pokiaľ sa nemôžete katetrizovať samostatne. Musí však striktne dodržať hygienu, vašu aj svoju, a nesmie sa dotýkať samotného katétra, ale len farebnej koncovky.

 

Čo robiť, keď sa vám nedá zaviesť katéter do močovej rúry?

Neskúšajte to znova! Len by ste podráždili citlivé tkanivá. Dajte si horúci kúpeľ. Ten vám pomôže zrelaxovať. Potom skúste znova. Pokiaľ ani tak nebudete môcť zaviesť katéter, kontaktujte vášho lekára.

 

Čo robiť, ak nemôžete vytiahnuť katéter?

Snažte sa zostať pokojný(á) – nepodľahnite panike! Počkajte 5 až 10 minút. Snažte sa trochu uvoľniť. Potom skúste znova. Ak ste neuspeli, skúste zakašľať, čím sa svalstvo zvierajúce katéter uvoľní. Ak nepomôže ani to, čo je veľmi nepravdepodobné, kontaktujte vášho lekára.

 

 Čo sa stane, ak sa nebudem katetrizovať tak často, ako mi bolo povedané?

Je veľmi dôležité, aby ste nezabúdali alebo nevynechávali intermitentnú  katetrizáciu. Ak by ste zabudli, vykonajte ju hneď, ako si na to spomeniete. Ak by sa váš mechúr priveľmi naplnil, mohlo by to viesť k prílišnému roztiahnutiu močového mechúra, čo by malo za dôsledok jeho uvoľnenie a neschopnosť udržať moč. Taktiež to môže zvýšiť tlak v mechúre, čo môže viesť k infekciám alebo dlhodobému poškodeniu obličiek. Podľa všeobecného medzinárodného konsenzu je potrebné vykonávať 4-6 katetrizácií denne. Podľa možností by každá katetrizácia nemala presiahnuť 400 ml. Frekvencia a počet katetrizácií musí byť prispôsobený produkcii moču. Dobrým ukazovateľom je, že by ste mali produkovať minimálne 1500 ml každých 24 hodín. Mali by ste sa držať počtu denných katetrizácií, ktorý vám odporučila vaša zdravotná sestra alebo lekár. Ak sa neriadite denným rozvrhom, napomáhate tým rozmnožovaniu baktérií vo vašom mechúre. Týmto podstupujete riziko vzniku infekcií močových ciest (IMC). Každodenné správne praktické ovládanie močového mechúra minimalizuje možnosť vzniku infekcií alebo dlhodobého poškodenia obličiek.