Meno:  Heslo: 
Registrácia |  Zabudnuté heslo
Login ⇓
“ Aktívny život bez zápalov a infekcií močových ciest “
Urológ radí
Pýtajte sa
Časopis Helios
Žiadajte bezplatne

Spina bifida

Zdravý vývoj chrbtice
Chrbtica sa začína vyvíjať veľmi skoro, a to už počas tehotenstva. Mozog, miecha a okolité tkanivo sa vyvíjajú zo štruktúry, ktorej sa hovorí neurálna trubica. Vývoj neurálnej trubice sa normálne končí alebo „uzavrie“ medzi 26. a 28. dňom po počatí. Neurálna trubica sa počas tehotenstva len zriedkakedy pretrhne alebo neuzavrie.

Čo je rázštep chrbtice?
Rázštep chrbtice (spína bifida) znamená doslova „rozliatie chrbtice“ alebo „otvorenie chrbtice“. V dôsledku toho nie je chrbtica správne vyvinutá, a preto sa rázštep chrbtice klasifikuje ako porucha neurálnej trubice.

 

 

Normálna chrbtica

 

Otvorenie (rázštep chrbtice)
Špecifické črty rázštepu chrbtice sa rôznia, ale vo všeobecnosti ide o to, že malé kosti (stavce), ktoré chrbticu vytvárajú sa úplne nesformujú a môžu sa medzi nimi nachádzať medzery. Vo vážnych prípadoch môžu jeden alebo dva stavce chýbať, čím sa odkryje miecha. Vo väčšine prípadov rázštepu chrbtice sa porucha vyskytuje v spodnej časti chrbtice.


Typy rázštepu chrbtice
Rázštep chrbtice môže mať niekoľko rôznych foriem:

 

Occulta (skrytý)
Najbežnejším typom je skrytý rázštep chrbtice (spina bifida occulta), ktorý sa obyčajne zistí len pri röntgenovom vyšetrení a väčšina ľudí o svojom stave ani nevie.

Meningokéla
V tomto prípade sa miechový obal (meningy) vytláča von cez otvor v stavcoch a vytvára dutinu podobnú cyste.

Meningomyelokéla
Stav, kedy sa miecha nachádza v cyste, sa nazýva meningomyelokéla. Toto je najvážnejšia forma rázštepu chrbtice.


Ako často sa vyskytuje rázštep chrbtice?
Našťastie je rázštep chrbtice zriedkavejší ako kedysi, a to vďaka kyseline listovej, ktorú ženy užívajú v čase počatia až do 12. týždňa tehotenstva. Hoci je miera výskytu rázštepu chrbtice v jednotlivých krajinách rôzna, rázštep chrbtice sa vyskytne približne v 8 prípadoch z 10 000 živonarodených detí.
Rázštep chrbtice má tendenciu výskytu v rodine – ak má prvé dieťa meningokélu alebo meningomyelokélu, riziko u druhého dieťaťa narastie na 5 percent; ak majú dve deti túto diagnózu, riziko u tretieho je 15 percent.