Meno:  Heslo: 
Registrácia |  Zabudnuté heslo
Login ⇓
“ Aktívny život bez zápalov a infekcií močových ciest “
Urológ radí
Pýtajte sa
Časopis Helios
Žiadajte bezplatne

Vytláčanie moču

Vytláčanie moču

V odbornej literatúre nie je veľké množstvo informácií o reflexnom vyprázdňovaní močového mechúra, aj keď je táto technika dlhodobo známa. Zavedenie vyprázdňovania mechúra čistou intermitentnou katetrizáciou nahradilo sporné postupy, ako je vytláčanie mechúra Crédeho hmatom, močenie brušným lisom alebo navodzovanie mikcie reflexne, najčastejšie poklopom na podbruško. V tomto článku uvádzam odborné údaje publikované predovšetkým medzinárodnou spoločnosťou pre kontinenciu (International Continence Society - ICS). Tá v určitých časových intervaloch (napr. roky 2001, 2004, 2008) publikuje závery medzinárodnej konferencie o inkontinencii (International Consultation on Incontinence). V častiach o manažmente neurogénnej inkontinencie moču je uvádzaná aj problematika reflexného močenia. Ďalším zdrojom informácií bolo repetitórium nakladateľstva Triton.

 

V minulosti sme nepoznali iné metódy, ako tzv. Credého manéver, čo je zatlačenie na močový mechúr a manuálne vytláčanie moču alebo tiež vyvolávanie reflexného močenia dotýkaním sa kože v oblasti močového mechúra. Takýmito metódami sa podarilo dosiahnuť čiastočné, ale nikdy nie úplné vyprázdnenie mechúra. Pacienti preto trpeli na časté infekcie močových ciest so všetkými svojimi komplikáciami. Ďalším rizikom pri takomto vyprázdňovaní je možnosť vzniku vysokého tlaku v močovom mechúre, čo môže spôsobiť prekonanie „záklopky“ a návrat moču späť do obličiek, čím opäť dochádza k poškodzovaniu obličky – nielen infekciou, ale aj zvýšeným tlakom.

Je to už dávno, keď sa zistilo, že najlepším a najprirodzenejším spôsobom, ako napodobniť prirodzenú funkciu močového mechúra, keď to nefunguje, je vyprázdňovanie mechúra intermitentnou katetrizáciou (cievkovanie). Znamená to zavedenie sterilného katétra (hadičky) cez močovú rúru do močového mechúra, vypustenie moču, vytiahnutie katétra a jeho zahodenie. Keď ešte naši pacienti nemali k dispozícii „vymoženosti“ ako dnes, katétre si vyvárali v hrnci a skladovali v špeciálnych, čistých nádobách. Cestovanie predstavovalo problém, keďže vždy museli riešiť, čo bude s katétrami.

 

Cievkovanie je metódou voľby pri všetkých typoch porúch močenia, kde je problém s úplným vyprázdnením močového mechúra. Je štatisticky dokázané, že pacienti, ktorí používajú intermitentnú katetrizáciu, majú oveľa menej komplikácií ako pacienti, ktorí túto metódu nepoužívajú. Pri cievkovaní je potrebné dodržať čistotu, nie sterilitu. Katétre sú na jedno požitie, majú na sebe klzký, lubrikačný povrch, ktorý zlepšuje zavádzanie katétra. Ich použitie je pohodlné, zvládnu to aj malé deti.