Meno:  Heslo: 
Registrácia |  Zabudnuté heslo
Login ⇓
“ Aktívny život bez zápalov a infekcií močových ciest “
Urológ radí
Pýtajte sa
Časopis Helios
Žiadajte bezplatne

Zvyškový moč

Zvyškový moč

 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo majú niektorí ľudia problémy s močením.

Nech je už dôvod akýkoľvek, moč nesmie zostávať v močovom mechúre, pretože môže spôsobiť infekciu, pokiaľ by tam zostal príliš dlho. Preplnený močový mechúr môže okrem toho zapríčiniť poškodenie obličiek a iné komplikácie. Pokiaľ je funkcia svalov močového systému poškodená a nedá sa zaistiť kompletné vyprázdnenie močového mechúra, moč zostáva na dne močového mechúra. Takýto moč sa bežne označuje ako reziduálny - zvyškový moč a je potenciálne veľmi škodlivý, pretože baktériám poskytuje výborné podmienky na rast.

Pokiaľ nie je močový mechúr priebežne úplne vyprázdňovaný každé 3 – 4 hodiny, baktérie budú mať vhodné podmienky na infekciu močového mechúra. Liečba intermitentnou katetrizáciou zaistí správne vyprázdnenie mechúra, a tak minimalizuje výskyt močových infekcií a poškodenia až zlyhávania obličiek.

 

U mužov tiež existuje špecifické ochorenie známe pod názvom ureterálna striktúra – zúženie močovej rúry, čo môže spôsobiť množstvo problémov s močením. Riešením je jednoduchá operácia, ktorá sa nazýva ureterotómia. Kým sa však nezahojí rana po operácii a nepominie riziko uzatvorenia striktúry, katéter sa ešte chvíľu musí používať.

V prípade zväčšenej prostaty môže byť močová rúra čiastočne alebo úplne uzavretá, čo bráni vyprázdňovaniu močového mechúra. Môže to spôsobiť vznik reziduálneho moču a zvýšiť riziko infekcie močového systému.