Bezplatná infolinka v pracovný deň 8:00-16:00 8:00-16:00 0800 159 159

Ako sa správne cievkovať?

Na to, aby sa samocievkovanie stalo úspešnou a účinnou liečbou retencie moču, je potrebné držať sa niektorých osvedčených rád a postupov:

  1. Zmierte sa s tým. Príjmite samocievkovanie do svojho každodenného života ako metódu pomoci sebe a svojmu zdraviu.
  2. Dôkladne sa oboznámte s anatómiou močových ciest. Spoznajte svoje telo a správajte sa k nemu s patričnou pozornosťou a úctou. Nezavádzajte si katéter "nasilu", musí to ísť hladko a bezbolestne.
  3. Dodržiavajte pokyny lekára - katetrizujte sa toľko krát denne, koľko Vám bolo doporučené. Neznižujte si svojvoľne počet denných katetrizácií.
  4. Dodržiavajte zásady hygieny. Vždy si vopred pripravte pomôcky, ktoré budete potrebovať. Pracujte vždy s čistými umytými rukami.
  5. Venujte dostatok času výberu správneho katétra - získavajte informácie, študujte, skúšajte viaceré typy katétrov....sledujte nové trendy vo vývoji katétrov.
  6. Nebojte sa pýtať sa - urológa, zdravotnej sestry, výrobcov pomôcok...nepodceňujte žiadnu otázku, ak si myslíte že máte problém.  Ak Vám lepšie vyhovuje klásť otázky cez telefón, môžete zavolať na bezplatnú linku Coloplast.

Samotná technika cievkovania je ovplyvnená pohlavím - iný je postup u muža iný zase u ženy v súvislosti s odlišnou anatómiou močových ciest. Technika závisí aj od Vami zvoleného typu katétra.

Ak používate katétre SpeediCath, tu je krátky návod, ako na to: