Bezplatná infolinka v pracovný deň 8:00-16:00 8:00-16:00 0800 159 159

Čo je katerizácia?

Čistá intermitentná katetrizácia - zjednodušene "samocievkovanie" znamená vyprázdňovanie močového mechúra pomocou jednorazového katétra.

Jednorazový katéter (na jedno použitie) si človek sám zavedie cez močovú rúru až do močového mechúra a pomocou neho nechá z močového mechúra vytiecť všetok nahromadený moč do toalety, alebo zberného vrecka. Túto metódu vyprázdňovania močového mechúra lekár pacientovi naordinuje vtedy, keď u neho diagnostikuje neschopnosť prirodzene vyprázdniť moč z močového mechúra. Pri niektorých ochoreniach alebo úrazoch s poškodením miechy a inervácie močového mechúra vzniká tzv. retencia moču - stav, kedy močový mechúr nie je schopný vyvinúť dostatočnú svalovú silu a vytlačiť obsah uskladneného moču von cez vnútorný a vonkajší sval - zvierač močového mechúra a močovej rúry.  Viac sa o týchto poruchách močenia dočítate tu:

Prečo je potrebné "samocievkovanie" vykonávať ?

Ak Vám lekár ako liečebnú metódu na vyprázdňovanie močového mechúra naordinoval intermitentnú katetrizáciu, urobil tak z viacerých dôvodov. Prvým je zabezpečiť odtok moču z močového mechúra tak, aby to čo najviac pripomínalo fyziologický proces močenia u zdravého človeka. Pri bežnom živote a pitnom režime chodíme močiť 4-6 krát za deň a vymočíme od 1500 do 2000 ml moču za deň. Ak moč neodchádza z tela tak ako má, ale ostáva v močovom mechúri - vedie to k ďalším komplikáciam zdravotného stavu človeka. Od infekcií močových ciest až po zlyhanie obličiek a následnú smrť.  Predchádzať týmto komplikáciám je druhý dôvod, prečo Vám lekár samocievkovanie naordinoval. Preto je veľmi dôležité dodržiavať pokyny lekára a samocievkovanie vykonávať presne podľa jeho odporúčaní.

Výhody intermitentnej katetrizácie

Intermitentná katetrizácia je považovaná za prvú voľbu v liečbe neurogénnych porúch močenia. Jedná sa o bezpečnú a overenú metódu. Hlavnou výhodou je zníženie výskytu infekcie močového systému a ochrana obličiek pred poškodzovaním až zlyhaním.

Katetrizácia je liečba a nemôže byť svojvoľne nahradená inými pomôckami, napr. plienkami, vložkami, permanentným katétrom, urinálnym kondómom a pod.

Pre tých, ktorí si túto liečebnú metódu osvoja, prináša intermitentná katetrizácia zlepšenie kvality života :

- ovládanie režimu vyprázdňovania = viac nezávislosti a sebavedomia

- možnosť sa zúčastňovať na spoločenských a športových aktivitách

- takmer normálny spôsob močenia (oproti permanentnému katétru)

- zvýšená sexualita (bez negatívneho vplyvu permanentného katétra, viac sebavedomia, dlhší interval bez úniku moču)

Aby ste dosiahli všetky uvedené výhody je potrebné zaradiť katetrizáciu do vašej denno-dennej rutiny. 

Coloplast A/S

POLUS TOWER II, Vajnorská 100/B

Bratislava - mestská časť Nové Mesto 831 04

Bezplatná infolinka 0800 159 159
Distribúcia

JOLLY JOKER, a.s.

Ďumbierska 3, 831 01 Bratislava

Tel./Fax: 02/54777586

www.jolly-joker.sk
Zásielková služba

Versus JJ, s. r. o.

Stromová 38, 833 18 Bratislava

Pacientske organizácie:

Republiková špecifická organizácia SZTP ťažko telesne postihnutých a vozíčkarov

Ľ. Okánika 6a, 949 01 Nitra

www.vozickari.sk
Slovenská spoločnosť

pre spina bifida a hydrocefalus

SNP 14, 919 04 Smolenice

Slovenský zväz sclerosis multiplex

K. Čulena 12, 917 01 Trnava

www.szsm.sk