Letné obdobie a intermitentná katetrizácia

19.08.2019

    Blíži sa nám koniec leta a ja verím, že vyššia záťaž pre náš organizmus v podobe vyšších teplôt nezanechala na Vás nepriaznivé následky a všetko ste zvládli k spokojnosti. Určite mi dáte za pravdu, že veľmi dôležitým faktorom s ktorým sa treba popasovať počas tohto obdobia je pitný režim. Najčastejšie sa stretávame s odporúčaním, že človek by mal denne prijať 2 až 2,5l tekutín, pričom veľmi závisí od vykonávaných aktivít a zdravotného stavu. Tekutiny by mali mať pestré zastúpenie, s dôrazom na minerály  Určite však existuje aj istá hranica, kedy príjem tekutín viac telu škodí ako prospieva. Preto si treba pitný režim rozvrhnúť tak, aby množstvo príjmu tekutín zodpovedalo zhruba intervalu katetrizácií počas dňa. Jednorazové preplnenia močového mechúra môžu viesť k jeho zápalom, príp. aj zápalom obličiek.   

   Okrem možných starosti alebo radosti v bežnom živote nám leto prináša aj jednu novinku od spoločnosti Coloplast. Možno ste už zachytili informáciu v časopise Helios, že práve v tomto období sa na náš trh uvádza nový druh katétra pre mužov a chlapcov SpeediCath flex. Často som dostával otázky a podnety ohľadom bežných štandardných a kompaktných katétroch s ktorými súvisia mnohé nechcené chyby, ktoré si pacient sám privodí nesprávnou technikou cievkovania. Nový katéter je navrhnutý tak, aby pomáhal eliminovať zavedenie baktérií do močového mechúra. Predurčuje ho k tomu navrhnutý tvar. Katéter je počas celej doby zavádzania uložený v jeho obale s postupným kĺzavým výsuvom do močovej rúry a následne močového mechúra, pričom nedochádza ku kontaktu s rukami pacienta. Ak by ste mali záujem vyskúšať nový druh katétra, nechajte mi odkaz v komentári alebo kontaktujte zástupcov spoločnosti Coloplast

   Letné obdobie  je u mnohých využívané hlavne dovolenkami a s tým spojeným cestovaním. Častokrát sa ocitneme na miestach, o ktorých nevieme, či sú prispôsobené našim potrebám, čo sa hlavne toaliet týka, preto treba myslieť aj na takéto situácie a prispôsobiť sa tomu. Určitý komfort tomu ponúkajú kompaktné katétre SpeediCath Set, ktoré v mojom prípade určite nesmú chýbať v príručnej batožine. Potešilo by ma, ak by ste sa s nami podelili o skúsenosti, či počas cestovania meníte portfólio katétrov príp. množstvo a kľudne môžete dať tip na zaujímavé turistické destinácie z pohľadu osôb so zdravotným postihnutím.

s pozdravom,Marek

Coloplast Slovakia s.r.o.

Galvaniho 15/C

831 04 Bratislava

Bezplatná infolinka 0800 159 159
Distribúcia

JOLLY JOKER, a.s.

Ďumbierska 3, 831 01 Bratislava

Tel./Fax: 02/54777586

www.jolly-joker.sk
Zásielková služba

Versus JJ, s. r. o.

Stromová 38, 833 18 Bratislava

Pacientske organizácie:

Republiková špecifická organizácia SZTP ťažko telesne postihnutých a vozíčkarov

Ľ. Okánika 6a, 949 01 Nitra

www.vozickari.sk
Slovenská spoločnosť

pre spina bifida a hydrocefalus

SNP 14, 919 04 Smolenice

Slovenský zväz sclerosis multiplex

K. Čulena 12, 917 01 Trnava

www.szsm.sk