Bezplatná infolinka v pracovný deň 8:00-16:00 8:00-16:00 0800 159 159

O katetrizácii - samocievkovaní

Intermitentná katetrizácia je odborníkmi vnímaná ako zlatý štandard v liečbe neurogénneho močového mechúra a v prevencii komplikácií.

 

Katetrizácia znamená vyprázdnenie močového mechúra katétrom a rozlišujeme medzi permanentnými (trvalými) a intermitentnými katétrami.

Permanentné katétre sa zavádzajú močovou rúrou do močového mechúra a odvádzajú moč priebežne do urinálneho zberného vrecka. Permanentný katéter sa väčšinou

ponecháva v močovom mechúre niekoľko dní až týždňov, pokiaľ neskončí liečba, alebo dovtedy, kým by bolo ďalšie ponechávanie neodôvodnené vzhľadom k riziku infekcie, blokády alebo ďalších komplikácií.

Intermitentné katétre sú jednorazové katétre, ktoré sa tiež zavádzajú močovou rúrou, ale ponechávajú sa zavedené iba tak dlho, pokiaľ sa močový mechúr nevyprázdni. Potom sa katéter odstráni. Intermitentná katetrizácia sa preto môže opakovať niekoľkokrát za deň. Pokiaľ je dobre zvládnutá, je táto technika jednoduchá, čistá a nevedie k rade problémov, ktoré vznikajú používaním permanentných katétrov. Táto metóda tiež najviac pripomína normálne močenie. Čistá intermitentná autokatetrizácia (ČIK) sa robí použitím sterilného katétra, čistými umytými rukami. ČIK sa často nazýva čistá intermitentná autokatetrizácia, čo naznačuje, že sa jedná o procedúru, ktorú si môžeme robiť sami. ČIK je považovaná za najväčší pokrok v liečbe porúch močenia a prvou voľbou pri porušení inervácie močového systému.

 
Coloplast A/S

POLUS TOWER II, Vajnorská 100/B

Bratislava - mestská časť Nové Mesto 831 04

Bezplatná infolinka 0800 159 159
Distribúcia

JOLLY JOKER, a.s.

Ďumbierska 3, 831 01 Bratislava

Tel./Fax: 02/54777586

www.jolly-joker.sk
Zásielková služba

Versus JJ, s. r. o.

Stromová 38, 833 18 Bratislava

Pacientske organizácie:

Republiková špecifická organizácia SZTP ťažko telesne postihnutých a vozíčkarov

Ľ. Okánika 6a, 949 01 Nitra

www.vozickari.sk
Slovenská spoločnosť

pre spina bifida a hydrocefalus

SNP 14, 919 04 Smolenice

Slovenský zväz sclerosis multiplex

K. Čulena 12, 917 01 Trnava

www.szsm.sk