Štandardné versus kompaktné katétre

09.04.2019

     Každý z užívateľov produktov spoločnosti Coloplast si určite všimol, že v ich produktovom portfóliu v oblasti inkontinencie sú zaradené rôzne varianty pomôcok, navrhované tak, aby vyhovovali čo najširšiemu spektru osôb odkázaných na katetrizáciu s ohľadom na zdravotnú diagnózu. Keďže sa primárne venujem témam autokatretrizácie, pozrieme sa bližšie na to, aké možnosti máme pri výbere katétrov.

     V praxi sa najčastejšie stretávame s katétrami označovanými ako štandardné a kompaktné. V začiatkoch boli k dispozícií iba štandardné katétre, kedy tí „služobne“ starší pacienti si ešte pamätajú, že k použitiu bolo treba do obalu aplikovať vodu, aby sa aktivovala vrstva ochranného gélu. Niektorým doteraz tieto katétre vyhovujú a používajú ich. K uľahčeniu pri manipulácií a jednoduchšiemu použitiu prišla firma s uvedením katétrov, ktoré sú nám známe v terajšej podobe a teda, že hydrofilný roztok je obsiahnutý v obale.

     Ďalším míľnikom vo vývoji bolo uvedenie katétrov, ktoré sa pre svoje rozmery a funkčnosť označujú ako kompaktné. Mnohí z nás si ich obľúbili pre svoju diskrétnosť a spôsob používania. V tomto prípade sú katétre teleskopicky uložené, pričom jeden z typov  je vybavený hneď zberným vreckom a poskytuje tam vyšší komfort pre ťažšie diagnóza.

     Oslovil som niektorých užívateľov katétrov, aby sa podelili o ich skúsenosť, aký typ, v akom množstve používajú a tu sú ich reakcie:

Adrián, Trnava:

„Používam väčšinou štandardné katétre. Vyhovuje mi hlavne jednotný priemer po celej dĺžke katétra. Nevyhodú vidím v tom, že po použití môže z obalu vytiecť fyziologický roztok. Na dlhších cestách zase používam  SpeediCath compact set, ktorých miniem 30ks/mes."

Jozef, Žilina:

„ Tohto času používam výlučne SpeediCath compact. Vyhovuje mi pre svoje rozmery, závitový uzaver,jednoduché použitie.

Peter, Topoľčany:

Uprednostňujem štandardné katétre pre svoju ohybnosť. Vyskúšal som aj kompaktné ale spôsob výsuvu ich robí pevnejšími a tým pádom sa mi s nim ťažšie manipulovalo.

    Na záver za seba môžem konštatovať, že tiež som vyskúšal mnohé typy a najviac sa mi v poslednej dobe osvedčili SpeediCath compact a SpeediCath compact set,v rovnakom pomere. Je to dané tým, že značnú časť svojho času trávim mimo domova, príp. na cestách a nie vždy sú k dispozícií adekvátne priestory pre naše potreby.

    Uvítam, ak sa s nami milí užívatelia podelíte o skúsenosti, aké typy katétrov uprednostňujete a prečo. Svoje názory, príp. postrehy nám môžete zanechať v komentári. 

Coloplast Slovakia s.r.o.

Galvaniho 15/C

831 04 Bratislava

Bezplatná infolinka 0800 159 159
Distribúcia

JOLLY JOKER, a.s.

Ďumbierska 3, 831 01 Bratislava

Tel./Fax: 02/54777586

www.jolly-joker.sk
Zásielková služba

Versus JJ, s. r. o.

Stromová 38, 833 18 Bratislava

Pacientske organizácie:

Republiková špecifická organizácia SZTP ťažko telesne postihnutých a vozíčkarov

Ľ. Okánika 6a, 949 01 Nitra

www.vozickari.sk
Slovenská spoločnosť

pre spina bifida a hydrocefalus

SNP 14, 919 04 Smolenice

Slovenský zväz sclerosis multiplex

K. Čulena 12, 917 01 Trnava

www.szsm.sk