Urinálne kondómy - časté otázky

„Pre koho je kondómová drenáž vhodným riešením?“

Pre mužov každého veku, s rôznym stupňom inkontinencie, ktorí sú schopní/ochotní si nasadzovať urinálny kondóm.

„Ako si mám správne zmerať priemer penisu?“

Dá sa to použitím posuvného meradla („šúblery“), alebo zavolajte na zákaznícku linku Coloplast a nechajte si poslať špeciálnu mierku. Penis sa má merať v jeho najširšej časti, v kľudovom stave – nie pri erekcii.

„Ako dlho môžem nosiť urinálny kondóm a vrecko?“

Urinálny kondóm môžete mať nasadený celý deň alebo celú noc, mal by sa meniť minimálne raz za 24 hodín. Vrecko je možné po vypustení nazbieraného moča použiť opakovane – nie je potrebné ho preplachovať, sterilizovať a pod.

„Je potrebné penis nejako špeciálne ošetrovať pri používaní kondómovej drenáže?“

Je potrebná štandardná hygiena – to znamená umyť penis vodou a mydlom pred nasadením kondómu. Aby sa zabezpečilo dobré priľnutie a prilepenie kondómu, koža na penise musí byť suchá a čistá. Nepoužívajte krémy alebo púder – kondóm sa nebude dobre priliepať a môže sa zošmyknúť.

„Kto mi môže kondómovú drenáž predpísať?“

Urinálne kondómy môže predpisovať urológ, neurológ a geriater. Mesačný limit schválený zdravotnou poisťovňou je 30ks.

Zberné vrecká na moč, držiaky vrecka a upínacie pásy môže predpisovať urológ, neurológ, gynekológ a geriater. Limit u vreciek je 20ks/mesiac u denných a 10ks/mesiac u nočných - teda pacient môže spolu dostať až 30ks vreciek na mesiac. U držiakov a upevňovacích pásov je limit 2ks/rok.

„Môžem si používanie kondómovej drenáže nejako vyskúšať?"

Áno – stačí ak zavoláte na bezplatnú linku 0800159159 zákazníckeho centra spoločnosti Coloplast a požiadate o bezplatné zaslanie vzoriek. Zrejme budete zdravotným sestrám na linke odpovedať na pár doplňujúcich otázok, aby Vám mohli zaslať riešenie prispôsobené Vašim potrebám. Ďalšia možnosť ako sa ku vzorkám pomôcok dostať je jednoduchým kliknutím na týchto stránkach...

„Môžem s kondómovou drenážou športovať?"

Áno, urinálny kondóm, hadička a vrecko sú z mäkkých, flexibilných a pritom veľmi odolných materiálov, ktoré umožňujú použitie kondómovej drenáže aj pri zvýšenej fyzickej aktivite a pri športoch. Dôležité je, aby bola hadička pevne napojená na urinálny kondóm a tiež je treba skontrolovať uzáver – výpustný klip na vrecku, aby nebol otvorený. Naše pomôcky Conveen používajú aj horolezci, letci na rogalách, potápači... skrátka aj športovci, ktorí pri športe nemajú čas a možnosť „odskočiť si“.

„Môžem urinálny kondóm použiť aj pri sexe?“

Táto otázka je z kategórie „perličky z urologickej ambulancie“ Odpoveď je nie! Urinálny kondóm nie je kondóm určený na ochranu pred počatím :-)

„Čo ak mám ďalšie otázky ohľadom tejto metódy? Na koho sa obrátiť?“

Odborné témy ohľadom inkontinencie môžete konzultovať s vašim odborným lekárom – urológom.

Ak máte otázky ohľadom používania produktov – zavolajte na bezplatnú linku 0800159159. V rámci programu Coloplast Kontakt dostanete komplexné poradenstvo o produktoch, môžete požiadať o zaslanie vzoriek, alebo si dohodnúť osobné stretnutie so špecialistom na pomôcky Coloplast .

Coloplast Slovakia s.r.o.

Galvaniho 15/C

831 04 Bratislava

Bezplatná infolinka 0800 159 159
Distribúcia

JOLLY JOKER, a.s.

Ďumbierska 3, 831 01 Bratislava

Tel./Fax: 02/54777586

www.jolly-joker.sk
Zásielková služba

Versus JJ, s. r. o.

Stromová 38, 833 18 Bratislava

Pacientske organizácie:

Republiková špecifická organizácia SZTP ťažko telesne postihnutých a vozíčkarov

Ľ. Okánika 6a, 949 01 Nitra

www.vozickari.sk
Slovenská spoločnosť

pre spina bifida a hydrocefalus

SNP 14, 919 04 Smolenice

Slovenský zväz sclerosis multiplex

K. Čulena 12, 917 01 Trnava

www.szsm.sk